ویژگی های باربیکیوی خوب

باربیکیو مشکی

استفاده از باربیکیو در تمامی نقاط جهان طرفداران زیادی دارد به گونه ای که در بسیاری از کشورها مهمانی هایی برای استفاده از باربیکیو ترتیب می دهند که به آن باربیکیو پارتی گویند.

 

در کشور ما نیز از گذشته استفاده از منقل و کباب پز و بطور کلی کباب طرفداران بسیار زیادی داشته و دارد.

 

با گذشت زمان و ترویج زندگی شهری، منقل ها و کباب پزها  که عمدتا با ذغال و هیزم کار می کردند و مشکلات خود از قبیل کثیفی دوده و خاکستر و دود زیاد و روشن کردن سخت ذغال و آماده سازی طولانی و … را داشتند، جای خود را به انواع باربیکیو ها داده اند.

 

به نوعی کباب پز که در فضای باز مانند باغ، ویلا، بالکن و حیاط خلوت از آن استفاده می شود، باربیکیو گفته می شود. در واقع باربیکیو یک روش پخت است که با قرار دادن انواع مواد غذایی مانند گوشت بر روی حرارت در فضای باز ایجاد می شود. منبع تامین حرارت در باریکیو زغال، اجاق گاز برقی یا گازی و چوب می باشد که به صورت زغال داغ یا میله های برقی در باربیکیو وجود دارد.

 

دستگاه باربیکیو یا کباب پز در انواع مختلفی مانند کباب پز رومیزی، کباب پز ایستاده، کباب پز گازی، کباب پز برقی و کباب پز ذغالی وجود دارد.

 

بعضی انواع ایستاده کباب پزها قابلیت تنظیم ارتفاع نیز دارند. نوع برقی و گازی باربیکیو برای استفاده در مکان های سرپوشیده ای که در آن ها امکان اتصال به گاز یا برق وجود دارد و نوع ذغالی کباب پز برای استفاده در مکان های باز و مکان  هایی که در آن ها امکان تأمین انرژی به صورت دیگر وجود ندارد، مناسب تر است.

 

باربیکیو گازی

پرکاربردترین نوع باربیکیو در جهان باربیکیو گازی می باشد و عمده ترین سوختی که در طراحی و ساخت این نوع باربیکیو استفاده می شود، گاز مایع یا گاز شهری است و می توان گفت که برای خانه های امروزی استفاده از باربیکیو گازی مناسب تر است، زیرا از این مدل باربیکیوها می توان در محیط هایی مانند حیاط، تراس و پشت بام با اطمینان خاطر استفاده نمود و چون نسبت به سایر باربیکیو ها راحت تر تمیز می شود، طرفدار بیشتری خواهند داشت. البته شایان ذکر است که باربیکیو گازی می تواند ساختارهای مختلفی مانند آجری، سنگی، چدنی و استیل داشته باشد.

 

پرکاربردترین نوع باربیکیو در جهان باربیکیو گازی می باشد

 

باربیکیو ذغالی

این مدل از باربیکیو جز، پر طرفدار ترین نوع باربیکیو بوده و دلیل آن هم این است که اکثر افراد علاقه زیادی به درست کردن کباب بر روی ذغال دارند و همین مسئله باعث شده باربیکیو ذغالی در شمار محبوب ترین باربیکیوها قرار بگیرید. اما شایان ذکر است که در زمان خرید باربیکیو ذغالی باید نکاتی را رعایت کنید تا بتوانید خرید مناسبی را داشته باشید.

 

• قبل از خرید باربیکیو باید نیاز سنجی انجام شود و با توجه به نیاز های فعلی و احتمالی آینده خرید خود را انجام داد.

 

• ابتدا حداقل و حداکثر ابعاد و اندازه ای که برای بابیکیو در نظر دارید را مشخص کرده و بر طبق آن باربیکیو ذغالی مناسبی را خریداری کنید.

 

• بهتر است بدانید که باربیکیو ذغالی هم به صورت ثابت و هم به شکل قابل حرکت می باشد و در زمان خرید باید مشخص کنید که می خواهید باربیکیو به صورت ثابت قرار بگیرید یا امکان جابجا کردن آن هم وجود داشته باشد.

 

• از آنجایی که باربیکیو ذغالی انواغ مختلفی دارد، پیشنهاد می کنیم قبل از اینکه اقدام به خرید نمایید، در مورد انواع باربیکیو ذغالی اطلاعات کافی را کسب کرده تا بتوانید خرید موفقی داشته باشید.

 

• در زمان خرید باربیکیو باید برندی را انتخاب کنید که متناسب با سطح رضایت مندی شما باشد. به همین خاطر قبل از خرید درباره انواع برندهای باربیکیو ذغالی اطلاعات کسب نمایید.

 

حداقل و حداکثر ابعاد و اندازه ای که برای بابیکیو در نظر دارید را مشخص کنید

 

باربیکیوهای برقی

این نوع از باربیکیوها هم درست شبیه به برداران گازی خود هستند با این تفاوت که برای استفاده از آن ها حتماً باید به پریز برق دسترسی داشت. این یعنی برخلاف مدل گازی که امکان استفاده از کپسول های گاز و امکان استفاده از حالت متحرک در آن ها وجود داشت در این مدل به دلیل استفاده از انرژی برقی قابلیت متحرک بودن آن ها کمی گرفته می شود.

 

برای استفاده از باربیکیوهای برقی حتماً باید به پریز برق دسترسی داشته باشید

 

باربیکیو مناسب برای خانه

مزایای استفاده از این مدل تقریباً شبیه به همان مدل های گازی است. با این حال برای رسیدن به گرمای لازم برای طبخ مانند مدل‌های زغالی به زمان بیشتری نسبت به مدل های گازی نیاز است. از طرف دیگر از آنجایی که در این مدل از باربیکیوها چیزی به نام شعله وجود ندارد، مواد غذایی صرفاً روی سینی های چدنی برای طبخ قرار می گیرد که خب شاید همین مساله باعث محدودیت در انتخاب دستورهای غذایی باشد.

 

باربیکیو ذغالی و گازی

باربیکیو ذغالی و گازی یکی از گزینش های ایده آل برای حیاط ویلای شما محسوب می شود، چرا که این مدل چند منظوره می‌تواند تمام خواسته شما را فراهم آورد، این مدل را می توانید در فضای آلاچیق، پاسیو و یا حیاط خود قرار دهید و ظاهر آن را متحول کنید. از مزایا و معایب باربیکیو ذغالی و گازی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

مزایای باربیکیو ذغالی و گازی

باربیکو گازی به سرعت گرم و به سرعت نیز سرد می شوند و هم چنین به راحتی نیز تمیز می گردد. مزیت دیگری که ای نوع از اجاق ها دارند این هست که به نسبت ماده خوراکی که می خواهید پخت و پز کنید، می توانید درجه حرارت شعله آن را نیز کم و چندان نمایید. باربیکوهای ذغالی نیز غذا را نرم و آهسته می پزند و طعم دودی به آن می بخشد. مزیت دیگری که اجاق های ذغال چوبی دارند این هست که هزینه بسیار کم و مناسبی را به همراه دارند.

 

معایب باربیکیو ذغالی و گازی

باربیکوهای گازی به خوبی باربیکیوهای ذغالی حرارت زیادی نمی دهند؛ بنابراین نمی توانید استیک هایی با کیفیت به دست بیاورید. هم چنین اجاق های گازی نسبت به ذغال چوبی، هزینه بسیار بیشتری دارد که بسته به برند و ویژگی های این چنینی قابل تغییر هست.

 

از طرفی باربیکیو ذغالی برای روشن شدن و پیدا کردن درجه حرارت مناسب و مورد نیاز به زمان زیادی احتیاج داشته و هم چنین زمان بسیار زیادی طول می کشد تا سرد شده و تمیز گردد. اضافه بر این ها باید این نکته را هم اضافه کنیم که این نوع از اجاق ها دود بسیار چندان و ناسالمی را ایجاد می کنند که برای اطرافیان «و مخصوصا اگر همسایه ای در نزدیکی خود دارید» زیان آور و آزاردهنده خواهد بود.

 

باربیکوهای گازی به خوبی باربیکیوهای ذغالی حرارت زیادی نمی دهند

 

سایر نکات برای خرید باربیکیو :

یکی دیگر از مواردی که در هنگام خرید باربیکیو باید به ان توجه کنید جنس بدنه باربیکیو می باشد. به جهت استفاده اغلب افراد از باربیکیو در محیط های باز مانند حیاط یا تراس که بعضا در مناطق مرطوب نیز می باشد.

 

جنس

جنس بدنه باربیکیو و ضدزنگ بودن و مقاومت آن در برابر رطوبت بسیار حایز اهمیت می باشد. باربیکیو هایی که از بدنه آهنی استفاده می کنند در هنگام خرید به جهت قیمت پایینتر شاید برای مشتری جذاب تر باشند.

 

ولی با گذشت زمان و از بین رفتن زیبایی و بدظاهر شدن بدنه باربیکیو به خاطر زنگ زدگی و از بین رفتن تدریجی آن به مرور زمان عملا یک خرید ناموفق را بدنبال دارد و باعث خرید های مجدد و هزینه چندباره خواهد شد.

 

توجه

اما باربیکیوهایی که از برندهای معتبر هستند با استفاده از متریال هایی نظیر آلومینیوم یا استیل ممکن است قیمت بالاتری داشته باشند ولی با گذشت زمان کیفیت و زیبایی خود را حفظ کرده و ارزش قیمت بالاتر خود را نمایان می سازند و از هزینه های چندباره برای تهیه دستگاه جدید جلوگیری می کنند.

 

همچنین استفاده از مواد مرغوب تر نظیر استیل برس خورده در بدنه باربیکیو علاوه بر ضدزنگ بودن با درخشندگی فوق العاده خود باعث زیبایی بیشتر و ظاهر لوکس محصول نیز می گردد و زیبایی دکوراسیون منزل یا ویلای شما را نیز دوچندان می نماید.

 

مورد دیگری که در زمان خرید باربیکیو اهیمت زیادی دارد جنس صفحه های گریل می باشد.

مهمترین عامل در طبخ مواد غذایی با باربیکیو حرارتی است که صفحه گریل در خود نگه می دارد و باعث طبخ غذا بدون شعله مستقیم می شود.

 

در این بخش نیز بر حسب برند و قیمت محصول از مواد گوناگونی استفاده می شود. معمولا دو نوع صفحه گریل وجود دارد که یک مدل صفحه های مسطح و مدل دیگر از نوع شبکه ای می باشد که هر کدام استفاده های متفاوت و مزایای خود را دارند.

 

نکته

اما مبحث مهم در باره صفحات گریل جنس این صفحه ها می باشد که باعث مرغوبیت و یا عدم کیفیت یک باربیکیو می شود.

 

باربیکیوهای ارزان قیمت معمولا از صفحه های آهنی با روکش لعابی یا تفلون استفاده می کنند که با مرور زمان و استفاده از آنها، حرارت باعث سوختن روکش لعاب یا تفلونی شده و روکش بصورت پوسته پوسته می شود و می ریزد و باعث ظاهر نامناسب صفحه می شود.

 

همچنین با از بین رفتن روکش کم کم زنگ زدگی صفحه گریل آغاز می گردد که همین زنگ زدگی به مواد غذایی نیز منتقل می شود که کاملا مضر بوده و همچنین باعث از بین رفتن تدریجی صفحه گریل می شود.

 

باربیکیوهای ارزان معمولا از صفحه های آهنی با روکش لعابی یا تفلون استفاده می کنند

 

الزام

در سطوح بالاتر از صفحات استیل استفاده می شود که ضد زنگ بوده و از بین نمی رود و بسیار بهتر از صفحات آهنی می باشد.

 

ولی بعد از مدتی تغییر رنگ می دهد و ظاهر نامناسبی پیدا می کند. و همچنین مواد غذایی نیز به آن می چسبد و نظافتش کمی مشکل می باشد.

 

بهترین متریال استفاده شده برای صفحه گریل چدن می باشد که بیشترین ظرفیت حرارتی را دارد و گرمای بیشتری در خود نگه می دارد که باعث طبخ سریعتر و برشتگی بیشتر و طعم بهتر موادغذایی می گردد و همچنین ظاهر آن با گذشت زمان تغییر نمی کند. همچنین برای نظافت آن می توان باربیکیو را بدون مواد غذایی روشن نموده و درب آن را ببندید و پس از چند دقیقه مواد چسبیده به صفحه کاملا می سوزد و با یک برس فلزی به راحتی تمیز می گردد.

 

 

همچنین در زمان خرید باربیکیو، پرتابل بودن صفحه های گریل نیز یکی از مواردی است که باعث می گردد تا بتوان از باربیکیو استفاده های مختلفی نمود.

 

مثلا با برداشتن صفحه های باربیکیو امکان قرار دادن سیخ کباب بر روی باربیکیو فراهم می گردد و می توان از آن به عنوان کباب پز نیز استفاده نمود.

 

برخی باربیکیو ها دارای امکانات بیشتری از عموم این محصولات دارند، این نکات را بخوانید و در صورتیکه از این ویژگی ها خوشتان آمد، در هنگام خرید از دارا بودن این ویژگی ها مطمئن شوید:

 

* سیستم قطع خودکار برای گریل تا بتوانید به کارهای دیگرتان در آشپزی بدون نگرانی از غذای روی گریل برسید.

 

* فن و دریچه هوادهی و هود از دیگر سیستم های کاربردی بر روی دستگاه های باربیکیو است که به لحاظ ایمنی بسیار حائز اهمیت است.

 

* از دیگر امکانات ویژه این دستگاه ها می توان به سینی های اضافه در طرفین دستگاه ( اگر اطراف دستگاه به میز یا چیزی شبیه این دسترسی ندارید، پیشنهاد می کنیم که دستگاهتان سینی طرفین داشته باشد)، سینی سرخ کن، قابلیت تنظیم حرارت و گیج حرارتی اشاره کرد.

 

* در نهایت برای انتخاب باربیکیوی مورد نظر خود به غیر از قیمت، که برای بسیاری از مردم، مهمترین فاکتور است، به تعداد افراد خانواده و افرادی که می خواهید برایشان غذا تهیه کنید و همچنین فضای قابل دسترس تان توجه کنید.

 

نکات بهداشتی استفاده از کباب پز

دستگاه کباب پز خود را قبل و بعد از استفاده تمیز و ضدعفونی نمایید. این امر نه تنها سلامت شما را تأمین می کند، بلکه در طول عمر بیشتر باربیکیو نیز مؤثر است.

برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی، قبل از طبخ و پس از طبخ و خنک شدن، آن ها را در یخچال یا کلمن یخ نگهداری کنید.

 

برای جلوگیری از انتقال میکروب ها، مواد غذایی خام و پخته را در یک ظرف نگه داری نکنید. همچنین پس از تماس با مواد خام به ویژه انواع گوشت و مرغ، دست های خود را بشویید.

 

دستگاه کباب پز خود را قبل و بعد از استفاده تمیز و ضدعفونی نمایید

 

رعایت نکات ایمنی برای باربیکیو

با رسیدن تابستان و گرم شدن هوا ، بازار باربیکیو و کباب درست کردن هم داغ می شود، اما متاسفانه همین موضوع هرساله باعث آتش سوزی ها بی شماری می شود.

 

کباب پز و باربیکیو گازی، نسبت به باربیکیو زغالی، آتش‌سوزی بیشتری ایجاد می کنند.

صرف نظر از هر نوع کباب پز و باربیکیو که دارید، در اینجا به چند مورد از نکات ایمنی هنگام باربیکیو کردن اشاره می‌کنیم تا با رعایت این نکات امنیت خود و خانه تان را حفظ کنید.

 

• در فاصله‌ دوری از خانه کباب پز خود را آماده کنید.

باربیکیو گازی و زغالی فقط برای مصارف خارج از منزل مناسب هستند. با این حال خیلی از آتش سوزی های ناشی از باربیکیو، در تراس یا بالکن و یا حتی پاسیو‌ها و حیاط خلوت ها شروع شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 7 =